Як вибрати тему для дипломної роботи

1-15-2018

Вибір теми для дипломної роботи з прикладної інформатики є найважливішим з рішень, яке належить зробити студенту в останній рік навчання. Вдало обрана тема випускної кваліфікаційної роботи багато в чому визначає успішність її захисту.
Отже, яким вимогам повинна задовольняти тема дипломної роботи спеціаліста з прикладної інформатики, щоб її можна було вважати «вдалою»?Пропоную http://www.originall-diplom.com/

По-перше, тема повинна бути актуальною на момент захисту. Іншими словами, проблема, якій присвячена дипломна робота за фахом 080801, дійсно повинна існувати і не повинна мати повного і остаточного рішення на поточний момент часу.

По-друге, результати, отримані в рамках дипломного проектування, які повинні мати якусь практичну значимість. Тобто результати роботи повинні бути комусь потрібні, кимось затребувані, і дипломнику слід знати, які саме фахівці можуть бути зацікавлені в такій роботі.

По-третє, слід визначити, чим ця робота буде відрізнятися від аналогічних, вже виконаних кимось раніше, тобто кожна дипломна робота має володіти деякою новизною.

По-четверте, тема дипломної роботи з прикладної інформатики повинна бути вибрана з урахуванням її доцільності. Якщо дипломник представить на захист роботу, витрати на яку (людські, економічні, часові або інші) будуть перевищувати можливу вигоду від її результатів, то захистити таку роботу буде вельми проблематично.

Необхідно також враховувати, що дипломна робота виконується студентом під керівництвом якогось викладача або наукового співробітника. Нерідко виникають ситуації, коли студент воліє вибирати не тему диплома, а керівника. У деяких ВУЗах керівник і зовсім призначається дипломнику. Безумовно, тема диплома повинна бути сформульована спільно з керівником. Іноді керівник пропонує дипломнику кілька тем на вибір, іноді – вибору не залишає. Тому, якщо є можливість обрати керівника, то його варто вибирати з урахуванням його професійних інтересів, щоб не отримати диплом на таку тему, в яку не захочеться і вникати.

Все вищесказане відноситься в рівній мірі до всіх дипломних робіт, але роботи з прикладної інформатики мають ще одну важливу особливість. Дипломнику належить вибрати предметну область, в рамках якої він буде розробляти інформаційну систему. Тому при виборі теми диплома обов’язково потрібно враховувати її особливості.

Цілком очевидно, що у знайомої предметної області буде легше орієнтуватися, для її вивчення буде потрібно набагато менше часу, та на захист дипломник буде відчувати себе більш впевнено. Однак необхідно враховувати і такі особливості предметної області, як її популярність серед розробників програм (погодьтеся, якщо в одній і тій же студентській групі 10 дипломів з 20 будуть присвячені складанню розкладу, то цінність таких робіт буде істотно нижче). Крім того, деякі фахівці вважають, що автоматизація їх сфери діяльності в принципі неможлива (таку думку, наприклад, нерідко зустрічається серед лікарів, справедливо заперечують «автоматизованої» постановки діагнозів), тому написання диплому в такій сфері буде ускладнено неможливістю отримання консультації фахівців. Існують такі предметні області, в яких регулярно відбуваються зміни (наприклад, зміна законодавства), тому при виборі теми диплома в рамках такої предметної області слід уважно відстежувати всі зміни, що відбуваються, щоб до моменту захисту розроблена система не виявилася б «застарілою».

Є ще один критерій, який обов’язково повинен бути врахований при виборі теми дипломної роботи. Мабуть, це самий важливий критерій. Тема диплому обов’язково повинна бути ЦІКАВА самому дипломнику! Якщо ця умова виконується, то роботу над проектом відбувається зовсім інакше, ніж у випадку з «нелюбої» темою. Якщо людина спочатку вибрав таку тему, яка його надихає, яка приносить йому радість творчості, від роботи над якою сам отримує внутрішнє задоволення, то він зможе «заразити» цією темою всіх оточуючих, включаючи і членів екзаменаційної комісії! Працювати над такою темою набагато легше, навіть якщо сама по собі тема досить серйозна. Щиро захоплений людина не тільки виконає всі поставлені перед ним завдання, але і зробить набагато більше, ніж було заплановано спочатку. Захист такого диплома завжди проходить чудово! Доповідь в устах людини, якій подобається його творіння, звучить майже поетично, такі доповіді члени Деку не переривають!