Як oppo винайшла новий форм-фактор смартфона завдяки гнучкому дисплею (на прикладі прототипу oppo x 2021)

20

Постійні читачі gg , напевно, в курсі, що з моменту появи перших анонсів смартфонів з гнучкими дисплеями, я є апологетом цієї технології і вірю, що у неї буде величезне майбутнє. Як правило, опоненти цієї ідеї апелюють тільки до одного аргументу-високої ціни. Але ми-то тут “давно сидимо”, спостерігаючи як час від часу перед нами пропливають одні за іншим такі аргументи, на своєму шляху до забуття. Перші телефони теж коштували дорого. Перші смартфони-теж не дешево. При цьому терміни впровадження і поширення нових технологій постійно прискорюються (не в останню чергу завдяки нашому улюбленому інтернету і глобалізації). Простий (і мій улюблений приклад) – від моменту, як юний марк цукерберг сів писати код для свого стартапу в кампусі, до моменту, коли він став мільярдером і про нього зняли голлівудський фільм, пройшло всього 7 (!) лет. Причини мого невгамовного ентузіазму криються, насправді, в тому, що гнучкі екрани дозволять повернути нам золотий вік кнопкових телефонів, з усім їх різноманіттям форм-факторів. І в тому, що ці нові форм-фактори відмінно лягають на вже існуючий користувальницький досвід.

Трохи історії

Візьміть форм-фактор технологічного лідера останніх років — це ж ідеологія nokia communicator, який був технологічним лідером епохи. Або ось подивіться на другий, не менш вдалий приклад-z fold (або motorola razr, якщо завгодно). Телефони-розкладачки були дуже популярні свого часу, і вже в наступному десятилітті знову стануть зустрічатися нам на кожному розі (може бути на той час навіть apple «винайде» подібний смартфон). Якщо винести ціну за дужки (а вона завжди знижується з ростом масштабів виробництва), то ми побачимо все ті ж зручності, за які цінували такі телефони покупці: можливість скласти їх навпіл. Так вони займають помітно менше місця в кишенях і сумочках, та й екран в такому стані дуже важко пошкодити.

І різноманіття форм-факторів, яке відкривають гнучкі дисплеї, аж ніяк не обмежується цими двома, вже довели свою життєздатність. Huawei mate x запропонував свій варіант, при якому дисплей складається не всередину, а назовні. Що, правда, зробило таку модель використання абсолютно не практичною (з тієї ж причини mi mix alpha так і не вийшов зі стадії прототипу). Я тримав в руках обидва цих смартфона і користуватися ними по-справжньому страшно — від однієї думки сто станеться з дисплеєм при падінні, кидає в жах. Коли у тебе нічим не прикритий (інакше який в цьому все сенс) дисплей з обох сторін, він гарантовано отримає пошкодження при падінні. А коштувати заміна такого дисплея буде як зореліт. Ще один форм-фактор запропонувала oppo, і про нього ми зараз поговоримо.

Oppo x 2021: пояснення технології на гифках

Концепт смартфона з кодовою назвою oppo x 2021 був вперше показаний під час щорічної виставки oppo inno day в листопаді 2020 року (до речі, в цьому році ця конференція пройде ще раз і є ненульовий шанс, що мені буде що вам про неї розповісти з перших рук). У ньому інженери придумали складний, але цікавий механізм, що дозволяє створити за допомогою гнучкого дисплея розсувний дисплей. Ні, сам дисплей не розтягується, звичайно ж. І навіть не змотується в рулон, як рулетка, як могло здатися спочатку. Усередині корпусу стоять два мікродвигуни, керуючі рухом дисплея.

У торці встановлена вісь, яку дисплей огинає, ховаючись в іншій частині корпусу. Таким чином він технічно не складається навпіл і не залишає слідів залому або складки (насправді все ж залишає, але вона куди як менше, ніж ми вже бачили раніше).

Площа екрану виростає завдяки використанню ламелей, які під час трансформації рухаються паралельно один одному.

Oppo x 2021 своїми очима

Варто сказати, що oppo x 2021 — це концепт в стадії працюючого прототипу, який призначений не для серійного виробництва, а для демонстрації можливостей. Тому до нього безглуздо застосовувати цілий набір сутностей, таких як характеристики процесора, камери і версії android. Виглядає він цілком гідно і за сценарієм використання нагадує galaxy fold, трансформуючись зі смартфона в міні-планшет.

Як працює трансформація дисплея

Щоб розкрити/закрити екран існує тільки один спосіб (можливо, в комерційних зразках буде інше рішення): потрібно провести пальцем вгору або вниз по сенсорній панелі збоку корпусу (на знімках вище вона виглядає як датчик відбитка пальців). Закрити або розкрити дисплей зусиллям не можна — не передбачено. Спрацьовує все не з першого разу, але призвичаїтися можна — після пари хвилин тренувань у мене виходило все робити як треба, майже завжди з першого разу. Цікаво виглядає зміна екрану після трансформації-картинка паралельно анімується і»розтягується”.

Згину і правда, практично, не видно, він ледь відчутно прощупується в розкладеному стані, і це ключова перевага перед іншими існуючими сьогодні смартфонами зі згинається екраном.

Але простіше один раз побачити, ніж прочитати опис процесу:

Зовнішню частину корпусу можна підчепити нігтем, вона податлива і там досить великий зазор, який (так, мені соромно за такий акт вандалізму, але на що тільки не піде допитлива редакція gg заради того, щоб зрозуміти як все влаштовано) можна ще більше розширити.

Порівняння oppo x 2021 з galaxy z fold 3

Звичайно ж, правильніше за все розміри смартфона в такому форм-факторі порівнювати з galaxy fold, що ми і виконали.

Переваги і недоліки форм-фактора з розсувним екраном

Очевидною перевагою такого інженерного рішення є компактність — в складеному стані смартфон виглядає помітно тонше, ніж той же fold. Естетика тут на порядок вище-fold на столі в складеному стані завжди трохи товщі в тій частині, де розміщені шарніри (у нас є окремий текст чому так і як все там влаштовано всередині). Недоліки теж очевидні-додаткові двигуни означають більше механічних і рухомих частин, що сильно вплине і на знос, і на надійність, і на стійкість до ударів при падінні. Окремі питання викликає управління розкриттям-рух пальцем по сенсорній панелі не виглядає кращим рішенням. Та й трансформація екрану у oppo x 2021 завжди буде займати більше часу, ніж простий рух руками, що розкриває fold. Окремо варто сказати, що в середньостроковій перспективі декількох років такі форм-фактори, що у fold, що у спадкоємців oppo x 2021 завжди будуть дорожче, ніж смартфон-розкладачка, що зробить їх споживчу аудиторію менше. Банально дисплей великих розмірів завжди буде коштувати дорожче.

У підсумку oppo вдалося продемонструвати свою здатність робити щось видатне на такому висококонкурентному ринку, як смартфони. Oppo x 2021-це вже не просто концептуальна ідея, а реально працюючий прототип нового форм-фактора, який навіть має якісь перспективи вийти у вигляді серійно виробленого пристрою. За відчуттями, побачимо ми такий пристрій у продажу не дуже скоро (оптимістично — через пару років, песимістично — ніколи), але це дасть можливість інженерам доопрацювати і поліпшити конструкцію. Можливо, вирішити задачу управління трансформацією дисплея якимось більш надійним і зручним в роботі способом. А може, в процесі, вони винайдуть ще один форм-фактор смартфона з гнучким екраном. Простору для інженерної творчості, я впевнений, поки ще предостатньо.