Китай стверджує, що у нього є квантовий комп’ютер в мільйон разів потужніший, ніж у google

16

Дослідники з університету науки і технологій китаю нещодавно опублікували роботу, в якій говориться, що вони створили квантовий комп’ютер, який в мільйон разів швидше, ніж машина sycamore компанії google.

Згідно зі звітом global times, китайська система “в 10 мільйонів разів швидше, ніж найшвидший на сьогоднішній день суперкомп’ютер, а складність її обчислень більш ніж в 1 мільйон разів вище, ніж у процесора sycamore компанії google”.

Що відомо?

Дослідники побудували 66-кубітний квантовий комп’ютер. Використовуючи дві різні технологічні парадигми, фотонні та надпровідні, вони змогли запустити певні алгоритми в масштабі, який, мабуть, був би занадто складним для класичного комп’ютера.

Для порівняння, система sycamore від google-це 53-кубітна система, і, за словами китайської дослідницької групи, вона може використовувати тільки надпровідну парадигму.

Це реально?

Квантовий фізик баррі сандерс, директор інституту квантової науки і технології при університеті калгарі, здається, на сьомому небі від щастя.

У своїй статті для журналу aps physics він пише:

Два основних результати, отриманих групою …, просувають експериментальні квантові обчислення до набагато більших розмірів завдань, що значно ускладнює пошук класичних алгоритмів і класичних комп’ютерів, здатних йти в ногу з часом. Ці результати дозволяють нам ще більше довіряти твердженням, що ми дійсно досягли епохи квантової переваги в обчисленнях.

Але чи так це насправді? типи виконуваних алгоритмів не особливо корисні в повсякденному житті за межами дослідницької лабораторії. По суті, це гігантські математичні завдання, які можна ускладнювати в геометричній прогресії. Згідно зі статтею китайських дослідників, їхні системи досягли першості, грунтуючись на оцінках, що вони можуть виконувати алгоритми за кілька хвилин, на що найшвидшим суперкомп’ютерам в світі знадобилося б 10 000 років.

Ложка дьогтю

“квантова перевага” – це вигаданий термін, який не має жодних реальних підстав. Ми не досягли точки, коли світ оголосив тупик для класичних обчислень, і не вичерпали нашу колективну здатність налаштовувати, підлаштовувати і оптимізувати алгоритми. Це означає, що кожен, хто стверджує, що може виконати алгоритм, на який у класичної системи пішло б 10 000 років, за лічені секунди, зазвичай гіперболізує свої теоретичні викладки.

Але якщо не брати до уваги твердження про квантову перевагу, це неймовірне дослідження. Ця робота майже напевно являє собою великий прорив в області квантових обчислень. І коли пил вляжеться, буде цікаво подивитися, що команда буде робити далі.