Американці розробили акумулятор з гнучкого волокна (2 фото)

21

У лабораторіях массачусетського технологічного інституту (mit) інженери створили найдовшу в світі гнучку акумуляторну батарею, яка може живити волоконно-оптичні електронні пристрої та датчики. Тонка літій-іонна батарея у вигляді довгого волокна може бути вплетена в тканину і використана при виготовленні методом 3d друку акумуляторів самої химерної форми.

Тестовий експериментальний акумулятор, представлений інженерами mit, має довжину близько 140 метрів, товщину всього в кілька мікрон, а ємність становить 123 маг, що дозволяє заряджати смартфон або смарт-годинник. Вчені також представили підводний апарат, який живиться від 20-ти метрового волоконного акумулятора, намотаного на корпус. Примітно, що матеріал, з якого «витканий» акумулятор, не втрачає електроліту при пошкодженні і здатний забезпечити живлення приладів навіть при частковому руйнуванні.

При виготовленні волоконних елементів живлення були використані спеціальні акумуляторні гелі і стандартна технологія витягування волокна, при якій процес починається з циліндра, в якому є всі необхідні компоненти. Матеріал нагрівають до температури трохи нижче температури плавлення, а потім він простягається через вузький отвір. В результаті всі компоненти зберігають своє положення, але «стискаються» до мінімально можливого діаметра. Компоненти акумулятора, в тому числі і літій, знаходяться всередині волокна і захищені від зовнішнього середовища непроникним для води матеріалом.

За заявою одного з керівників проекту турала худієва, використовуючи волоконний акумулятор, можна створювати методом 3d друку складні об’єкти з вбудованим елементом живлення. Процес друку-одностадійний, і всі компоненти батареї вже є всередині волокна.гелеві електроліт і електрод забезпечують батареї високу вогнестійкість, що і було продемонстровано при порівнянні з тестовим акумулятором волоконного типу з рідким електролітом, який миттєво загорівся в ході експерименту.

Найдовший тестовий пристрій з вбудованою гнучкою волоконною батареєю являв собою елемент двонаправленої високошвидкісної бездротової системи зв’язку li-fi (light fidelity). Інженери mit подали заявку на патент і очікують, що волоконні батареї, вбудовані в носяться пристрої, зможуть з’явитися на ринку вже в найближчі кілька років.